Krzesło -tron-Savonarola

kod produktu: 164
wysyłka 3 dni
14 700,00 zł

Stoi na wygiętych, krzyżujących się nogach tworzących literę „X”. Dawniej przeznaczone było tylko dla cesarzy, dostojników i papieży.


Krzesło kurulne tradycyjnie wykonywano z kości słoniowej. Dzięki nożycowo skrzyżowanym nogom mogło być składane, co ułatwiało przenoszenie. Poza charakterystyczną podstawą, wyróżniał je brak oparcia i niskie poręcze po bokach. Od początku istnienia służyło jako honorowe miejsce dla najwyższych dostojników. W późniejszym czasie znaczenie krzesła uległo modyfikacja, poza władzą, oznaczało także sprawiedliwość. Europejski model, wykształcony w basenie Morza Śródziemnego, szybko zyskał popularność w Azji. Poprzez Jedwabny Szlak krzesło kurulne trafiło do Chin, gdzie silnie wpłynęło na tamtejsze meblarstwo i architekturę.

Przez pierwsze stulecia naszej ery kształt mebla nieznacznie się zmieniał, a kość słoniową zastąpiono drewnem. W końcu do tych składanych stołków dodano oparcia i powstały faktyczne krzesła. W XV wieku we Włoszech i Hiszpanii były wykonywane z profilowanych drewnianych elementów. XIX-wieczni kolekcjonerzy nazywali te modele krzesłami Dantego lub Savonaroli, lekceważąc wieki, jakie dzieliły te dwie postacie. Nowe wersje krzeseł kurulnych, choć posiadały krzyżujące się nogi, nie były już składane jak pierwowzory - antyczne meble.


Materiał drewno palisandrowe oraz kość słoniowa.
Czas powstania początek XVIII wiek, kraj pochodzenia Turcja.

Wymiary:

wysokość całkowita-92 cm

szerokość siedziska- 68 cm

Szerokość oparcia- 80 cm

wysokość siedziska 70 cm

Kontakt

Agencja
Nieruchomości
Historycznych BE HAPPY

ul. Plebiscytowa 29/3
40-036 Katowice

tel. 32 206 82 29
kom: 608-514-329

anhbehappy.urbus@gmail.com